Zdeněk Jirotka – Muž se psem (recenze)

Krátkou recenzí se vracím k letnímu oddychovému čtení. Zdeňka Jirotku zná každý jako autora Saturnina, reprezentativního zástupce prvorepublikových sluhů s poněkud zvláštním smyslem pro humor. Postavu ve filmu bravurně ztvárnil Oldřich Vízner, to Muž se psem takové štěstí neměl a zůstal nezfilmován.

Zdeněk Jirotka (1911-2003) napsal Muže se psem již v roce 1944 a byl to jeho druhý a zároveň poslední román. Což je na jednu stranu zvláštní a hlavně škoda.

Protože Muž se psem je vtipný, podle mnohých ještě vtipnější než Saturnin. Očekávat můžete typický Jirotkův laskavý humor a nečekané rozuzlení nejen celé knihy, ale i jednotlivých kapitol.

Příběh Muže se psem je vcelku jednoduchý. Policisté celé Evropy hledají zločince Jiřího Testona, ale mají pouze jedinou fotku. Testona nemluvně a podle ní se dospělý zločinec hledá těžko. Jedním z pátrajících policistů je i komisař Valet, otrávený ze své práce a možná právě proto si vymění role s panem Kavaňasem, dobrovolným strážcem majáku. A jejich výměna rozehraje celou řadu nečekaných situací, humorných zápletek i nečekaného rozřešení.

Lehké, čtivé, ideální k vodě, i když Saturnin to není.

Zdeněk Jirotka – Muž se psem – koupíte na Megaknihy.cz za 89 Kč