Velký e-knižní čtvrtek láká na 11 knih, co si vybrat?

Podzimní Velký knižní čtvrtek přináší tentokrát 11 e-knih. Na Kosmas.cz jste si je mohli do středy koupit v předprodeji s dvacetiprocentní slevou a stáhnout si necelou první třetinu.

Zbytek knihy pak na Velký e-knižní čtvrtek 16.10.2014.

A co najdeme letos v podzimním knižním čtvrtku?

V tištěné podobě je to 12 knih, v elektronické 11.  Mým favoritem je český prozaik Jiří Hájiček. Takže začněme přehled právě autorem Selského baroka.

Jiří Hájíček – Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku 

Povídkový soubor oblíbeného českého romanopisce zahrnuje 17 textů napsaných za posledních 20 let. Autor Selského baroka a Rybí krve se opět zabývá soukromými dramaty obyvatel jihočeského venkova. Nezbývá, než se těšit na Hájíčkův skvělý vypravěčský styl.

Jo Nesbo – Přízrak

Devátý příběh Harry Holea, první třetinu mám za sebou a Přízrak vypadá na výbornou kriminálku, což potvrzuje i řada recenzí. Prý je to dosud nejlepší Nesbo, nechám se překvapit.

Lyndsay Fayeová – Bohové Gothamu

Příjemně překvapen jsem historickou detektivkou Bohové Gothamu. Popis New Yorku devatenáctého století je úchvatný, autorka zjevně pečlivě studovala reálie a tak jste od začátku vtaženi do děje. V první třetině se seznámíte s hlavními postavami a začátky policejního sboru ve městě. Podle perexu se má jednat o docela děsivé zločiny. Recenzi napíši hned po Přízraku.

Vladimír Pikora a Markéta Šichtařová – Lumpové a beránci

Svěží, čtivé a po čertech aktuální je dílko dua ekonomů Šichtařová / Pikora. Sice vás asi bude časem iritovat neženské chování hlavní hrdinky (při čtení první části mě napadlo srovnání s Larssonovou Lisbeth z trilogie Milénium, ale to jsem asi šlápl vedle), ale dá se to přežít. Kniha svým stylem působí jako lehké čtení na pláž (respektive ke krbu), ale prostředí finančních operací, dluhů zemí EU a bankovních podvodů je dosti vážné. Jako ekonomická příručka k nezaplacení.

Dore Gold – Boj o Jeruzalém

Zatím poslední kniha z Velkého čtvrtku, kterou jsem si  koupil. Pokud vás aspoň trochu zajímá zahraniční politika, tak by vás měly zajímat kořeny izraelsko-palestinského konfliktu, současnost i budoucnost. Autor je bývalý velvyslanec Izraele v OSN a nyní se podílí na izraelsko-palestinských konfliktech. Zatím jsem z knihy nepřečetl ani slovo, tak nemohu s recenzí sloužit.

A další knihy již jen stručně.

 • Josef Formánek – Úsměvy smutných mužů
  Tuto knížku jsem si chtěl koupit už v předprodeji, ale na Kosmas.cz se slevou nebyla a objevila se až na knižní čtvrtek. Ale stále váhám, protože e-kniha stojí o korunu víc než klasická tištěná verze, což mi přijde divné. Každopádně úsměvné i drsné příběhy z prostředí protialkoholické léčebny si své čtenáře najdou a zárukou dobrého čtení je i autor “Prsatého muže”.
 • Kate Atkinsonová – Život za životem
  Život za životem má být trhákem podzimní nabídky, stále se drží na předních místech mezinárodních žebříčků.  Hlavní hrdinka  je totiž obdařena možností prožívat tytéž chvíle a stavy znovu a znovu a může se snažit zabránit osobním i dějinným katastrofám.
  Zní zajímavě.
 • Annick Cojean – Kořistí v Kaddáfího harému
  Román francouzské novinářky o o libyjské dívce Surajje, kterou si Kaddáfí v jejích patnácti letech vybral při své návštěvě ve škole a nechal odvléct do svého paláce, kde ji několik let věznil jako sexuální otrokyni. Surajje byla pouze jednou ze stovek Kaddáfího otrokyň.
 • George R.R. Martin – Rytíř Sedmi království
  Dlouho před událostmi, které znáte ze Hry o trůny, sedí Targaryenové pevně na Železném trůně. Sci-fi jsem nikdy nečetl, Hru o trůny neviděl, takže se nechytám.
 • Andrea Sedláčková – Moje pařížská revoluce
  Autobiografická dílka lidí, kteří se pustili odvážně do života v cizině, jsou vždycky inspirativní. Zvláště když hlavní hrdinka zůstala v Paříži dva měsíce před Listopadem 1989.
 • Samuel Shem – Duch místa
  A na závěr malá perla, která možná zůstane nedoceněná. Chce – li získat dědictví, musí hlavní hrdina strávit rok a třináct dní v maloměstě svého dětství. Po světových bestsellerech Dům páně a Hora hoře se Samuel Shem velkolepě vrací na pole literatury!
  Vyzkouším.

Tak co, na kterou z knih jste se nejvíc těšili? Podělte se v komentářích!