Tipy na dobré knihy září 2014

Poslední dobou si nedokážu udělat čas na recenze knih, tak aspoň takto telegraficky několik tipů na dobré čtení.

Jakuba Katalpa – Němci

Po prvních stranách jsem byl z knihy poněkud rozčarován, příběh mi přišel nudný a plytký. Ale jakmile se autorka dostala do minulosti a rozehrála životní příběh Němky Kláry Rissmanové a její rodiny za světových válek, nenechá čtenáře vydechnout. Na osudu mladé německé učitelky, která si sama zvolí těžký život v Sudetech, bravurně popisuje vztahy mezi Čechy a Němci v tragické době světové války.

Jean-Michel Guenassia – Vysněný život Ernesta G.

Skvělý francouzský spisovatel má asi Čechy rád. Zatímco v jeho předchozím románu Klub nenapravitelných optimistů se jen mihne český emigrant Pavel Cibulka, ve Vysněném životě již hrají Čechy mnohem důležitější roli. Odehrává se zde velká část románu. A stejně jako v Němcích jde o příběh tragický, příběh českého lékaře, na jehož pozadí proběhnou všechny tragické události od meziválečného období až po ubíjející normalizaci v komunistickém Československu. A do jehož života zasáhne i slavný jihoamerický revolucionář.

Jussi Adler-Olsen – Složka 64

Syrové příběhy šéfa oddělení Q kodaňské kriminálky Carla Morcka mě baví. Může za to jeho smysl pro humor, tvrdohlavost v jednání s nadřízenými i podezřelými a samozřejmě kolega Asad. Složka 64 zavede milovníky serverských detektivek do děsivé minulosti ostrova Sprogo, kam byly posílány nezvladatelné mladé ženy. Posílány a týrány. Jednou z nich byla i Nete Hermansenové, jejíž případ se dostane ke Carlu Morckovi. Aktuálně vychází pátý díl série oddělení Q s názvem Marco, tentokrát na téma přistěhovalectví a dětských gangů.

Mariusz Szczygiel – Gottland

Kdybych měl vybrat knihu, na kterou jsem se neúspěšně chystal několik let, tak by to byl na prvním místě právě Gottland. Už provokativní název odkazující na mauzoleum Karla Gotta vyvolal v době vydání mediální (a také právní) odezvu. Polský novinář se dlouhodobě zabývá historií i současností Česka a Československa a dokáže ji neotřele popsat. Povinné čtení pro všechny, kteří si myslí, že znají svou zemi.

Fredrik Backman – Muž jménem Ove

Pokud vás po úspěchu Stoletého staříka zklamala Analfabetka a chcete se zasmát, doporučuji Muže jménem Ove. Humoristický román o muži s velkým srdcem a protivným chováním je vděčné téma, které ve filmu Lepší už to nebude proslavil Jack Nicholson.
Ove je ovdovělý chlapík z vilové čtvrti, kterému se do sousedství a do života přistěhují sousedé v čele s těhotnou Parvaneh. Backman podobně jako Jonasson ve Stoletém staříkovi prolíná děj ze současnosti s životním příběhem hlavního hrdiny. Muž jménem Ove je ovšem uvěřitelnější a minimálně stejně vtipný. Prostě, kdo neřídí Saaba, nemůže očekávat Oveho přízeň.

A další tipy zase příště.