Rozhovor s Milošem Urbanem nad novým románem Přišla z moře

Velký jarní knižní čtvrtek se blíží, 20. března vyjde 12 očekávaných bestsellerů. Jeden z nejoblíbenějších českých autorů Miloš Urban přichází s detektivním románem ze současné Anglie. Jaká je Přišla z moře a na co se můžeme těšit?

1. Na Velký knižní čtvrtek vyjdou očekávané bestsellery a mezi nimi i Váš nový román Přišla z moře. Můžete jej krátce přiblížit?
Český autor píše o Anglii, která je středem pozornosti světa. Příběh o zločinu a o těch, kteří s ním přijdou do styku. Anglická detektivka napsaná česky a bez detektiva.

2. Anotace označují vaši novinku jako „inteligentní román noir, odpověď současným krimi thrillerům“. Máte na mysli konkrétní autory?
Nechci být konkrétní, to bych musel popsat pět stran. Na rozdíl od dnešních krimiautorů si vystačím s jednou mrtvolou, a tu společenskou přidanou hodnotu navíc tam mám taky. Akorát se tu neřeší státní zřízení ani rasové nepokoje na Chomutovsku, ani kriminální podsvětí Stockholmu, kam nalezli všichni vyvrhelové z jihovýchodní evropy, a nepíšu tu ani o vyvražděných anglických rodinách, co byly na sociální podpoře a hlučně se domáhaly vyšších dávek, než jim tu podporu někdo sebral a začala téct krev. Ne, já dnes pracuju s klasikou: jedna mrtvola, jedna záhada. A jak k tomu došlo a co z toho vzešlo. Jednoduchost.

3. V předchozím románu Praga Piccola jste se odklonil od magiky, rafinovaných zločinů a mystiky předchozích děl. Můžeme se v Přišla z moře těšit na návrat „magického realismu“?
Magický realismus jsem nikdy nepěstoval, to bych ho musel napřed pochopit. Což jsem nepochopil, nemám na to čidla ani trpělivost. Magický realismus si spojuju s latinskoamerickou literaturou, které rozumím ještě méně než literatuře ruské nebo americké.

4. Na svém blogu “vyhrožujete”, že Přišla z moře je možná vaší poslední knihou. Máte pro své čtenáře lepší zprávu?
Nemám. Ačkoli jsem se před časem zase trochu rozepsal, v současnosti nic konkrétního neplánuju. Potřebuju si užít života, ne jen furt něco psát. Psaní je utrpení. (Někdy i radost. I když malá.)

5. Pracujete jako redaktor v nakladatelství Argo. Které knihy vás v poslední době zaujaly?
V poslední době čtu hlavně historická pojednání, učím se rozumět minulosti. Zkouším naslouchat třeba i malým příběhům, které jsou úplně všude. Stačí se soustředit a pozorně hledat.

Miloš Urban – Přišla z moře

Miloš Urban - Přišla z moře

Jednoho dne se na pláži v jihoanglickém městečku objeví tajemná krásná dívka oděná jen v plavkách, která zjevně vyšla z moře. Je promrzlá, nikoho nepoznává, na nikoho nereaguje. Místní noviny v tom vidí senzační zprávu okurkové sezóny. Mladý novinářský elév z Prahy, který je v Anglii na stáži, má o dívce napsat reportáž. Když dorazí do policejní cely, zdá se, jakoby ho dívka poznávala. Ukáže se však, že tato skutečnost může být životu nebezpečná. Inteligentní román noir jako odpověď současným krvavým krimi thrillerům.

Nakladatel: Argo
Popis: 1× kniha, 296 stran, 11 × 16 cm, česky

O autorovi

Miloš Urban se narodil roku 1967 v Sokolově. Od dětství žil v Karlových Varech, za svůj skutečný domov však považuje Doksy v severních Čechách. V současnosti žije v Praze. Vystudoval moderní filologii (zaměření na literaturu) na katedrách anglistiky a nordistiky na FF UK v Praze a absolvoval roční stáž na univerzitě v Oxfordu. Od roku 2001 pracuje jako redaktor v nakladatelství Argo.
Romanopisec Miloš Urban dnes patří mezi nejvýraznější české spisovatele mladší generace a podle některých kritiků mezi největší naděje nové české literatury. Svými prózami se hlásí především k anglické vypravěčské tradici – v Anglii ostatně strávil část dětství a potom studoval anglickou literaturu na univerzitách v Praze a v Oxfordu. Britskou filiaci dokládá např. jeho svérázný černý humor a také morbidní, hororové prvky, obsažené ve všech jeho románech, které v duchu ostrovní tradice vynikají čtivostí, nadsázkou, bohatým dějem, důmyslnou výstavbou a překvapivými pointami.