Patnáct plus jeden tip na knihy z Neoluxor živě – říjen

Na Twitteru jsem zmínil (a byl to můj 2500. tweet), že mě v aktuálním magazínu knihkupectví Neoluxor zaujalo hned 15 knih. Sem s nimi.

1. Milan Vodička – Co s námi bude? Stručná historie příštích 20 let
Novinář predikuje budoucnost a má to být poutavé, vtipné, ale možná i mrazivé. Dá se koupit i jako e-kniha.

2. Ondřej Kundra – Meda Mládková Můj úžasný život
Biografie známé české mecenášky a sběratelky umění. Bez pověr a iluzí psal v recenzi Josef Chuchma v Lidovkách. Meda Mládková je především výjimečná osobnost českých dějin a její život slibuje poutavý životopis.

3. Simon Mawer – Evangelium podle Jidáše
O novém Mawerovi jsem už psal, takže jen potvrzuji svou nedočkavost a doplňuji, že jsem si uvědomil, že nám někde doma leží předchozí bestseller Pád, který žena schovala před dcerou. Ta je sice horolezkyně, ale prý je v románu víc sexu, než hor a ve třinácti ji složitými vztahy ještě nechce zatěžovat.

4. Haruki Murakami – Kronika ptáčka na klíček
Je to nejspíš ostuda, ale od Murakamiho jsem ještě nic nečetl, tak to snad co nejdříve napravím. Nový román má vyjít 22. října a bude to detektivní příběh a zároveň velký román o lásce a osamělosti. Jako první byl do češtiny přeložen román Norské dřevo (Odeon 2002), Kronika ptáčka na klíček bude jedenáctým románem.

5. Lyndsay Fayeová – Bohové Gothamu
New York druhé poloviny 19. století, hrozivý masový hrob dětských těl na Manhattanu, mladý ne zrovna snaživý policista a ceněná autorka. To dává tušit neobvyklou detektivku.

6. Dore Gold – Boj o Jeruzalém
Autor je diplomat, politolog a především bývalý velvyslanec Izraele v OSN. Na třítisícileté historii města vysvětluje vazby muslimů, křesťanů a židů ke svatým místům na území Jeruzaléma. Pokud vás jako mě zajímají podrobnosti izraelsko-arabského konfliktu, bude kniha pravou volbou.

7. Samuel Shem – Duch místa
Autor světových i českých bestsellerů Dům Páně a Hora hoře (česky vyšly už v letech 1999 a 2002) se vrací do hledáčku čtenářů s románem neobvyklé zápletky. Chce – li získat dědictví, musí hlavní hrdina strávit rok a třináct dní v maloměstě svého dětství a vyrovnat se s minulostí.

8. Josef Formánek – Úsměvy smutných mužů
Místy úsměvné, místy drsné zápisky z protialkoholní léčebny, kterou si autor sám prošel. Cestovatel a zakladatel časopisu Koktejl, autor bestselleru Prsatý muž a zloděj příběhů v novém románu baví i varuje.

9. Jiří Hájíček – Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku
Oblíbený autor vesnických románů (Selský baroko, Rybí krev byly oceněny Magnesií Literou) tentokrát přichází s knihou povídek psaných posledních dvacet let. Těším se na Hájíčkův skvělý vypravěčský styl a zdánlivě obyčejné lidské osudy.

10. Brad Stone – Globální samoobsluha – Jeff Bezos a věk Amazonu
Pro e-shopaře (nebo marketéry e-shopů) povinná četba. Příběh zakladatele Amazonu a Amazonu samotného. Příběh největšího světového e-shopu nemůže být tuctový a neinspirativní.

11. John Fowles – Sběratel
Že Kniha Zlín umí vybrat zajímavé autory a díla jsme si už zvykli. Že vytáhla zapomenutého Nesboa a udělala z něj detektivní jedničku v Česku také. Teď se snaží vrátit do povědomí tuzemských čtenářů Johna Fowlese. Jeho psychologický thriller Sběratel vyšel již před padesáti lety a nyní je zpátky v novém překladu. Tragický příběh úředníka Fredericke Clegga a vězněné dívky Mirandy s neobyčejným vykreslením hlavních postav.

12. Jan Řezáč – Web ostrý jako břitva
Dlouho (aspoň v naší branži) očekávaná bible zadavatelů i tvůrců webdesignu. Web ostrý jako břitva je neobyčejnou knihou o návrhu webu, stejně neobyčejnou jako autor sám.

13. Don Thompson – Supermodelka a krabice Brillo
Pokračování bestselleru Jak prodat vycpaného žraloka za 12 milionů dolarů tentokrát o prodeji voskové figuríny bývalé topmodelky. Další pohled do zákulisí světového obchodu s uměním okořeněný typickým autorovým humorem a nadhledem.

14. Mitch Albom – První telefonát z nebe
Jednoho dne v michiganském městečku Coldwater zazvoní telefon. Hlas říká, že volá z nebe. Je to největší zázrak v historii? Nebo nějaký krutý vtip? Citlivý příběh o naději.

15.  Terry Hayes – Já, Poutník
„Jediný thriller, který si letos musíte přečíst.“ – The Guardian

15. + 1. Jussi Adler-Olsen – Marco
Až na zadní inzertní straně magazínu je upoutávky na nový příběh komisaře Carla Morcka a oddělení Q. Tentokrát na téma přistěhovalectví a dětských gangů.

Knihy pod čísly 5 až 9 vychází v rámci Velkého knižního čtvrtku 16. 10. a přiřaďme k nim ještě očekávanou devátou holeovku Přízrak.