Levhart. Ze dna až na vrchol krimi žánru

Nesbø svému nejslavnějšímu hrdinovi dopřává cestování. V nejnovějším českém překladu se Harry Hole ocitá v Hongkongu. Vysílený ze Sněhuláka, zdrogovaný, bez Ráchel a s dluhy u čínské sázkařské mafie. U policie dal jako už poněkolikáté výpověď a nikdo by jej v Oslu ani nepostrádal. Kdyby…

Kdyby se v Norsku neobjevily záhadné vraždy dvou mladých žen. Nic je nespojuje, pouze záhadný způsob úmrtí, s jehož původem si neví rady ani eso osloské kriminalistické expertízy Bjorn Holm (vražedný mučící nástroj Leopoldovo jablko si podle všeho Nesbø vymyslel) . Řádí snad v Norsku další sériový vrah? Šéf kriminálky si to myslí, a tak posílá do Hongkongu svou novou podřízenou Kaju, která má jediný úkol. Dovézt Harryho.

Ještě akčnější detektivka

Jo Nesbø s každou holeovkou posouvá své literární umění o kousek výš. Přesto jsem se nezbavil dojmu, že Levhart je mladším bratříčkem Sněhuláka. Mají hodně společného a pokud jste Sněhuláka četli, tak budete mít plus. Nesbø na předchozí díl série několikrát odkazuje.

A ve finále je to právě umírající Sněhulák, který Harrymu s vyřešením případu pomůže. Protože… a to mi příznivci holeovek odpustí, Nesbø se stále drží stejného schématu. V půlce knížky se zdá, že známe pachatele, sedí důkazy i motiv, ale…

Detektivka, nebo thriller?

Jo Nesbø přidává na akčnosti a z detektivky se rodí neskutečně napínavý thriller, Harry bude muset předvést ještě více umu, aby se dostal z pastí, do kterých ho chytí protivníci. Nesbø tentokrát neklade důraz na popis kriminalistických postupů, více se zaměřuje na provedení vražd, místa činu. Řešení případu zavede Harryho nejen do horských oblastí Norska, na turistické chaty a zasněžené pláně, ale tentokrát i do Afriky, do válkou zbídačeného Konga, do hranic s neklidnou Rwandou.

Právě tam Levhart vyvrcholí.

Kde skončí samotný Harry? Vrátí se k policii, vrátí se k němu Ráchel? Nebo najde novou lásku, která ho konečně udrží v bezpečné vzdálenosti od kamaráda Jima Beama?

Jo Nesbø – Levhart

Nejnovější český překlad ze série kriminálních románů s Harrym Holem vychází v nakladatelství Kniha Zlín již 5. listopadu ve výborném překladu Kateřiny Krištůfkové. Mimochodem, v originále se román jmenuje Pancéřové srdce, název odkazuje na osobní linku příběhu kolem vyšetřovaných vražd, která je často silnější, než samotný kriminální případ.

V edičním plánu je Přízrak (podzim 2014) a Policie (jaro 2015).