Jo Nesbø – Přízrak. Recenze devátého dílu kultovní krimisérie

Harry Hole je zpět a v plné síle. Vyvěste vlajky, vytrubte to do světa. Nebo lépe – někam si zalezte s knihou, nebo čtečkou, vypněte telefony a nenechte se rušit. Protože Přízrak je jízda. Nejlepší holeovka všech dob.

Jo Nesbo - Přízrak

Jo Nesbo – Přízrak

Příčí se mi označení krimisérie, protože devátý Harry Hole je ještě větší akce než stíhání Sněhuláka, nebo řev Levharta. Od poloviny Přízraku jsem nereagoval na okolní svět a nevnímal okolí. Harryho vyšetřování, střídané posledními dny a hodinami života hlavní oběti, několikrát vystřídavší pohledem s perspektivy potkana z místa činu, udrží čtenáře v permanentním napětí. Nesbø zkrátka umí zaujmout, umí prodat vcelku obyčejnou zápletku, krimi z prostředí prodeje drog a organizovaného zločinu prorůstajícího až do horních pater policie a veřejné správy.

Harry je zpět v Oslu a bez Jima Beama

Bez svého nejlepšího kamaráda se Harry vrací z Hongkongu do norské metropole. Ve vazbě je totiž Oleg, syn jeho životní lásky Ráchel. Oleg se dostal do prostředí drogového byznysu, kam jej stáhl jeho nový známý Gusto Hanssen. A právě z vraždy Gusta je Oleg Fauke obviněn a v cele čeká na soud. Harry za jeho život cítí zodpovědnost a pouští se na vlastní pěst do vyšetřování zločinu. Na své cestě osloským podsvětím narazí na novou drogu místního podsvětí a na tajemného Dubajce, šéfa nelegálního byznysu, který se městem pohybuje jako duch. Nikdo ho neviděl, nikdo ho nezná, ale svůj obchod řídí dokonale.

Harry se opět zachrání před smrtí způsobem, že nad ním budete kroutit hlavou, opět se střetne s dnes již bývalými kolegy od policie a opět se mu podaří najít zločince. Rozuzlení je to, jak jsme u holeovek už zvyklí, hodně nečekané.

Zprostí Olega obvinění, získá zpět přízeň Ráchel, odhalí skutečnou tvář nepolapitelného Dubajce? Prozradím jen, že tentokrát Jo Nesbø ponechal z velké dálky otevřená vrátka pro další pokračování, které nese název Policie a česky vyjde v březnu 2015 v nakladatelství Kniha Zlín. Pokud nevládnete norštině, nebo angličtině, můžete si Policii koupit ve slovenském vydání, např. na Martinus.sk za 13,26€.

 Jo Nesbø – Přízrak (90%)

Vydala Kniha Zlín 16. října 2014.
Počet stran: 515
Překlad: Kateřina Krištůfková