Jo Nesbø – Červenka

Příznivci Harryho Holea, zvolejte třikrát hurá. Nakladatelství Kniha Zlín vydáním Červenky doplní sérii detektivních románů se svérázným detektivem. Pro fanoušky je koupě povinnost a pro ostatní tip na kvalitní kriminální román s přesahem do válečné historie Evropy.

Abychom si srovnali znalosti o mistrovské krimisérii Jo Nesbøho. Červenka je po Netopýrovi a Švábech třetím dílem. V originále vyšla již v roce 2000, poprvé česky v “zapomenutém” vydání MOBY o pět let později a až v roce 2014 ji vydává Kniha Zlín jako svůj osmý titul s Harrym Holem. Většina čtenářů tak bude číst Červenku třeba po Sněhulákovi, nebo Levhartovi, kteří se v žánru blíží spíše thrillerům. Červenka je čistá detektivka s dramatickým rozuzlením.

Zatímco v prvním díle vyšetřuje Harry Hole vraždu norské občanky v Austrálii a ve Švábech ho policejní osud zavane až do jihovýchodní Asie, Červenka ho zaměstná převážně v rodném Norsku. Pozorný čtenář a znalec novějších dílů nebude překvapen existencí Harryho kolegyně Ellen, která je bohužel zabita těsně poté, kdy zjistí, kdo z kriminalistů osloské policie  je zapleten do obchodů se zbraněmi. Vyřešení této větve případu Červenka si však Nesbø nechal až na Pentagram.

Co má společného válečný veterán s norskými neonacisty?

Děj románu se drží dvou vypravěčských linií. Ta historická se odehrává na východní frontě druhé světové války a sleduje životní příběh vojáka s pseudonymem Urijáš (na jména se v knize obzvlášť soustřeďte, českému čtenáři mohou znít podobně a v závěru se přehled o hlavních postavách vyplatí).

Neuškodí se podívat na válečnou historii Norska.
Zatímco za první světové války bylo Norsko neutrální, ve druhé světové válce bylo obsazeno hitlerovským Německem a vládu převzal vůdce norských fašistů Vidkun Quisling, v románu také několikrát jmenovaný. Několik stovek norských dobrovolníků se zapojilo do bojů v řadách SS a většina z nich na východní frontě padla.

A právě mezi norskými vojáky v uniformách SS musí najít Harry Hole vraha. Vraha, který má dost peněz na to, aby si pořídil jednu z nejdražších zbraní nájemných zabijáků, vraha, který ví, kde takovou zbraň získat, vraha, který má motiv několikanásobnou vraždu provést, vraha, který na jednom z míst činu zanechá vzkaz „Bůh je mým soudcem“. A konečně vraha, kterého něco spojuje s Ráchel. Ano, právě s tou osudovou Ráchel, ženou, která provází Harryho v následujících dílech série.

Harry kriminalista a jen trochu opilec

V Července Nesbø ušetřil Harryho dlouhých dnů v alkoholovém deliriu, ušetřil ho i nervydrásajících bojů o holý život, zato nechal vyniknout jeho schopnosti kombinace a dedukce.

I tak se ovšem nabízí srovnání s Harryho alkoholickými stavy v ostatních dílech. V Července vyšel se ctí a takto okomentoval svou neúčast na pohřbu kolegyně.
„Jsem si jistý, že jsem tam měl namířeno. Když jsem  vzhlédl a zaznamenal kolem sebe to pochmurné shromáždění, na okamžik jsem si pomyslel, že jsem tam došel. Dokud jsem před sebou neuviděl Maju v zástěře, jak čeká na objednávku.“

V Července je vůbec Hole vtipný a zvlášť jeho rozhovory s nováčkem ve sboru Halvorsenem (ano, s tím Halvorsenem tak dobře známým z dalších dílů a tragicky zesnulým ve Spasiteli) rozehrají úsměv na čtenářových rtech.

Červenka je zkrátka detektivní román, jak má být, pro mě po akčním Levhartovi a Sněhulákovi příjemným překvapením. Bude se dobře číst i vám.

Jo Nesbø – Červenka

20. března 2014 vydává Kniha Zlín v edici Fleet v překladu Kateřiny Krištůfkové.

Oficiální anotace z webu vydavatelství:

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson. Muž se zamiluje do ošetřovatelky Heleny. Když vojáka povolá wehrmacht na jistou smrt na jihovýchodní frontu, naplánují si milenci společný útěk.

A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí.

První kapitola románu Červenka

Letos nás čeká v češtině ještě Přízrak, naplánovaný na podzim, pravděpodobně na další Velký knižní čtvrtek. A na přeložení čeká poslední román Policie, který vyjde česky za rok.