Do Říma bez cestovky

Řím je město zaslíbené romantikům i milovníkům historie. Nejlepší tedy je, když patříte do obou skupin.

Do Říma bez cestovky

Do hlavního města Itálie se můžete vydat dvěma způsoby. Oblíbené jsou tzv. eurovíkendy, které pořádají, respektive prodávají všichni velcí hráči na trhu – Student Agency, Letuška (Asiana) a další, stačí použít vhodný vyhledávací dotaz na Googlu. Ceny eurovíkendů (nejlépe na 3 noci) se s průvodcem pohybují někde od 12-13 tisíc na osobu. Za tuto cenu si ovšem můžete výlet do Říma pořídit sami a často v lepším hotelu a hlavně v termínu, který vám opravdu vyhovuje.

Stačí si koupit letenky a rezervovat ubytování. My jsme letěli s nízkonákladovou společností WiZZAir, což je maďarská společnost s českým, nebo slovenským palubním personálem. Létá z Prahy a pokud si koupíte letenku aspoň 3 týdny předem, tak vás (jako nás) může vyjít se všemi poplatky a jedním zavazadlem (do 32 kg) na nějakých 2 800 Kč na osobu (zpáteční Praha – Fiumicino od soboty 24.5. do úterý 27.5.).
Let trvá cca hodinu a 45 minut, WiZZAir létá z Prahy v 9:30, když jde vše dobře, tak jste po jedné hodině na hotelu a máte dost času na prohlídku prvních památek.

Tip na letenky: Nejlevněji nás i přes použití různých srovnávačů vyšlo koupit letenky přímo na webu WiZZAir. Pokud s nimi létáte častěji (tak 2-3x do roka), vyplatí se za 750 Kč registrace jejich věrnostního programu, s kterým dostanete slevu na každý let.

Tip na parkování u letiště Praha: WiZZAir má nejspíš nějaké affiliate smlouvy s provozovateli parkovišť, protože parkování na oblíbeném FlyParking parkovišti (Tuchoměřice, kousek od letiště) na 4 dny vyšlo přes WiZZParking na 380 Kč, přímo na webu parkoviště je to za 400 Kč. Z parkoviště vás za 10 minut odvezou minibusem přímo k terminálu.

Ubytování v Římě

Možností, kde se ubytovat, jsou v Římě tisíce. Záleží na vašich požadavcích a finančních možnostech. Já se řídím vesměs podle recenzí na tripadvisor.com a booking.com. Tentokrát jsme vybrali dražší hotel Capo d’Africa, kde noc vyšla na cca 100€ se snídaní na osobu. Dají se určitě najít levnější. Tento hotel má skvělou polohu – v tiché uličce a přitom 5 minut chůze od Kolosea a metra a blízko dobrým pizzeriím. Ubytování odpovídalo recenzím, snídaně byly opravdu výborné.

Příště bych ale volil levnější hotel a ušetřené peníze utratil za skvělé italské jídlo 🙂

Když ale náklady na víkend v Římě po vlastní ose srovnám s eurovíkendem přes cestovku, tak to vyšlo nastejno.

Tip na rezervaci ubytování: Vyplatí se sledovat akční nabídky na stránkách hotelu, nebo třeba na tripadvisor.com a nekoupit ubytování ihned přes booking.com U tohoto hotelu jsem narazil na nenápadný odkaz 10% discount na tripadvisor.com, přes který jsem nakonec ušetřil cca 4 000 z ceny, která byla na booking.com

Jak za letenky a ubytování zaplatit?

Za letenky většinou musíte zaplatit platební kartou přímo na internetu. Nemusíte se obávat, platba na webu letecké společnosti, nebo srovnávači letenek je bezpečné. Ubytování se nejdříve rezervuje, platí se až na místě. Údaje z platební karty musíte zadat už při rezervaci, ověří si, zda není karta kradená, nebo neplatná. Na místě pak platíte kartou, nebo v hotovosti.

Za ubytování v Římě musíte ještě zaplatit 3€ na osobu a noc městskou daň.

Letiště v Římě a jak z něj do centra

Máme letenky a ubytování, teď ještě jak v Římě z letiště do centra. Létá se většinou na Fiumicino (také se mu říká Letiště Leonarda da Vinciho) a z něj se do centra dostanete několika způsoby.

 • autobusem – jezdí několik společností (TerraVision, TAM bus…), ceny jsou buď 4, nebo 5€ za osobu. Autobusy jsou si podobné a jezdí na 2 nádraží v Římě – Ostia, nebo Termini, to je hlavní nádraží. My jsme jeli s TerraVision za 5€ na Termini, kde je také zastávka metra. Cesta trvá asi hodinu podle provozu. Jízdenky koupíte v jejich kancelářích přímo na letišti.
 • vlakem –  z letiště na Termini a zpět jezdí speciální Leonardo Express za 14€ na osobu. Výhodou je větší pohodlí a rychlost, v centru jste za 30 minut.
 • taxi – myslím, že má pevnou cenu 40€ za taxík, pokud jste 3, nebo 4, tak to vyjde velice dobře
 • hotelová doprava – některé hotely vypravují své minibusy, to je třeba zjistit a rezervovat předem

Pokud jedete autobusem, nebo vlakem, tak vás dopraví pravděpodobně na hlavní nádraží Termini. Termini je dopravním uzlem Říma, takže očekávejte velmi rušné prostředí a zdánlivý zmatek. Ale je dobře značené, nápisy jsou v italštině a angličtině.

Doprava v Římě

Řím má metro, jezdí na dvou linkách (A a B, červená a modrá). Ty se protínají pouze v nádraží Termini. Po lince B (modré) se dostanete rychle ke Koloseu (Colosseo – 2. zastávka z Termini), nebo červenou linkou B do Vatikánu (6. zastávka Ottaviano je kousek od baziliky sv. Petra a muzeí).

Jízdenka do metra stojí 1,50€ na jednu jízdu (až 100 minut). Metro v Římě je takové špinavější a ponurejší než v Praze, ono obecně je v Itálii tak nějak špinavěji. Ale v koloritu s oprýskanými domy a památkami to nepůsobí vůbec odpudivě.

Jak ušetřit v Římě na vstupném a dopravě?

Následující rady se týkají dospělých cestovatelů, mladší 18 let mají myslím vstupy do památek zdarma a to samé i návštěvníci nad 65 let.

Pro ostatní se vyplatí pořídit na 3 dny tzv. Roma Pass. Je to slevová kartička, se kterou máte vstup do 2 památek zdarma a další se slevou. Zdarma se dostanete i do několika muzeí (pozor, v pondělí mají většinou zavřeno). Co je také důležité – majitelé Roma Pass mají obvykle vlastní vchody do památek, takže uspoříte i spoustu času. To se nejvíc projeví v Koloseu, kde v normální frontě budete stát tak hodinu, s Roma Pass jste hned vevnitř.

S Roma Pass máte také zdarma městskou dopravu (metro, tramvaje, autobusy), ale NE dopravu z/na letiště. Takže Roma Pass stačí koupit až na Termini před jízdou metrem. Podle oficiálního webu kartičky by měly být 2 varianty – třídenní za 36€, a 48 hodinová za 28€, ale tu levnější mi nikde nenabídli 🙁 Přitom rozdíl v délce platnosti může být minimální. Třídenní platí 3 dny včetně toho prvního a 48 hodinová 48 hodin od první platby metra, vstupu do památky apod. Takže když ji aktivujete třeba v sobotu večer, tak budou platit skoro stejně dlouho (do pondělí večer 48 hodinová, do pondělní půlnoci ta třídenní).
Další rozdíl je však v počtu volných vstupů do památek – třídenní má 2 vstupy, 48 hodinová pouze jeden.

Tipy na používání Roma Pass: Do metra vstoupíte přes čtečku na turniketu (žlutý puntík).
Pokud jdete do Kolosea, tak vstupenka platí i do Forum Romanum a Palatina, což jsou úžasné památky hned vedle Kolosea. Pozor na pondělí, kdy jsou památky a muzea (kromě Pantheonu) zavřené.

Co v Římě vidět?

Tři noci (4 dny) jsou docela málo, podle mě eurovíkend na 2 noci (3 dny) ani nemá smysl, protože nic nestihnete. Památek a dechberoucích míst v Římě je opravdu dost.

 • Koloseum (Colosseo) – můžete být dvakrát připraveni, ale když vylezete ze stejnojmenné zastávky metra, tak vás stejně tato starověká aréna uchvátí. Na výšku má 48 metrů, ale působí ještě mnohem větší. Vstupenka stojí 13€, s Roma Pass (viz výše) můžete mít vstup zdarma. Dostanete se do druhého patra a můžete si Koloseo celé obejít. Všude jsou informační tabule s popisem jednotlivých částí památky, uvnitř je i muzeum s artefakty a samozřejmě obchod se suvenýry.
 • Římské fórum (Forum Romanum) – je hned za Koloseem a v původním stavu muselo být ohromné. Stačí se projít mezi rozvalinami a představit si, jak to tam asi vypadalo za dob římských panovníků.
 • Palatino – jeden z kopců, na nich byl Řím postaven, se nachází ve stejném prohlídkovém areálu jako Římské fórum. Opět ho tvoří pozůstatky památek, je docela rozlehlé.
 • Vatikán – jeden z nejmenších států světa je sídlem papeže (dokonce se dá objednat, asi hodně dlouho dopředu, audience u hlavy církve). Ale za návštěvu stojí ohromující náměstí sv. Petra (Piazza San Pietro) a stejnojmenná bazilika. Krásu interiéru baziliky sv. Petra snad ani slovy nelze vypovědět, to musíte vidět. Vstup do baziliky je zdarma, nepustí vás v krátkých kalhotách a s odhalenými rameny (stačí přes ně dát šátek). Zaplatit si můžete výstupu do kupole baziliky (za 5€ pěšky, za 7€ výtahem asi do půlky, pak stejně po schodech). Poslední část výstupu není určena pro klaustrofobiky). Výhled na Vatikánské zahrady a Řím stojí za to.
  Součástí Vatikánu je i Sixtinská kaple, kam jsme se bohužel nedostali, protože poslední neděli v měsíci je vstup sice zdarma, ale pouze do 12:30 hodin.
  Jinak vstupné do vatinskánských památek NENÍ součástí Roma Pass.
 • Pantheon – pokud vás ohromí rozměry kupole baziliky sv. Petra, tak vás určitě dostanete i kupole tohoto nejsvětějšího místa v Římě. Pantheon (vstup zdarma) najdete poblíž další známé památky, díky které se do Říma většina turistů vrací, protože hodili minci do…
 • Fontány di Trévi – nádherná fontána plná mincí (aby pověst zafungovala, musíte hodin minci pravou rukou přes levé rameno) od davů turistů, kteří k ní míří
 • Andělský hrad – další působivou památkou je kruhová stavba vojenské bašty, která sloužila jako útočiště králům a papežům v době nepokojů. S bazilikou sv. Petra ji spojovala i tajná chodba. Andělský hrad je situován u řeky Tibery a z horní terasy je krásný výhled na Řím a řeku s nádhernými mosty. Vstupné je 8, nebo 10€, můžete využít Roma Pass.
 • Španělské schody s fontánou, která byla bohužel zrovna opravovaná 🙂 Na schodech se schází nejen turisté, ale i místní mládež, trochu mi připomněly prostor pod Sacré-Cœur v Paříži.
 • a mnoho dalších sloupů, muzeí, paláců, v širším centru města jsou desítky památek a zajímavých míst.

Kde se v Římě najíst?

Pokud máte rádi těstoviny a pizzu, tak se ocitnete v ráji. V Římě jsou tisíce malých i větších pizzerií, trattorií a restaurací, které nabízí typické pokrmy z těstovin, pizzy a speciality s rybami. Výborné jsou lasagně.

Vybrat si můžete podle průvodce (koupil jsem knižního průvodce Berlitz za 143 korun a doporučená restaurace poblíž našeho hotelu byla opravdu výborná a za skvělé ceny). Anebo si sedněte tam, kde je hodně lidí, nejlépe Italů 🙂 Nebojte se sednout si ke stolu k ostatním, Italové jsou velice družní a budou se s vámi bavit. Apropó řeč. V Římě se s obsluhou a na letišti domluvíte bez problémů anglicky, s běžnými Římany už je to horší, takže je dobré znát pár italských slovíček.

Ceny jídel v Římě

Liší se hodně podle lokalit, v těch turistických stojí např. těstoviny (lasagna, pasta carbonara) 8-10€, v levnějších trattoricích i polovinu a najíte se také velice dobře.

Doporučuji pizzerii Luzzi kousek od Kolosea, výborné jídlo za 5-7€. Jinak ale místní jí hlavně večer a více chodů.

Poslední večer jsme seděli s partou římských hasičů ve výcviku a koukal jsem, co sežerou 🙂 Dali si nejdříve bruschettu s rajčaty (topinka s čerstvými rajčaty pokapaná olivovým olejem, výborná, obvykle za 1-2€), pak těstoviny s rajčatovou omáčkou, pak pasta carbonara a steak s brambory, nebo špenátem. Pije se víno (karafy 1/2, nebo 1 litr). Ochutnejte také tiramisu (5-8€), nebo něco s mořskými plody (bohužel jsem nevyzkoušel ani jedno).

Na rychlé občerstvení poslouží panini, nebo různé obložené bagety ve stáncích, nebo i v restauracích, stačí zajít k pultu a koupit. Ale po zkušenostech s cenou (panini za 5€) bych raději na hodinku obhlídku památek přerušil a sedl si k nějakým těstovinám za podobnou cenu.

K pití večer místní víno, nebo nealko – vodu apod. Jinak restaurace nabízí také menu (pasta menu, pizza menu, steak menu) za 10-12€), které obsahuje předkrm (salát, nebo bruscheta), hlavní jídlo (těstoviny, pizza, nebo steak) a jeden nápoj. Najíte se dost a docela levně.

Z Říma k moři

A na závěr ještě jeden tip. Pokud se chcete z Říma podívat k moři, tak vás tam zaveze příměstský vlak např. ze stanice metra Piramide (je to modrá linka B čtvrtá stanice z Termini směr Laurentina). V Piramide přestoupíte na nástupiště vlaku směr Lido Centro, Cristofo Colombo. Pokud máte Roma Pass, je tento vlak taky v ceně. Cesta trvá asi 35 minut, po vystoupení na Lido Centro se vydejte rovně z budovy a dojdete za 5-10 minut k moři.

Římské moře Lido je trochu zanedbaná turistická oblast postavená prý už před 80 lety (mezi válkami) a jde to vidět. Navíc je většina pláží placená, ale pokud půjdete kousek doleva, tak najdete i neplacenou pláž, kde se dá posedět a vykoupat. Na pláži je spousta barů a restaurací.

Navštivte také Řím!

 • krásné město pro milovníky historie
 • pořiďte si za 36€ Roma Pass, ušetříte hlavně hodně času (na vstupném a MHD mě to za 3 dny vyšlo tak “šul nul”, ale ušetřil jsem hlavně ten čas ve frontách a při koupi samostatných jízdenek)
 • pokud máte rádi těstoviny a pizzu, tak jich co nejvíc vyzkoušejte, tak dobré u nás nejsou
 • nebojte se jet sami – stačí koupit letenky a rezervovat ubytování, pokud umíte aspoň trochu anglicky, tak se neztratíte a při volbě levnějšího ubytování ušetříte proti eurovíkendům s cestovkou
 • ptejte se v komentářích 😉